Jak oszczędzać?

Czy możemy zaoszczędzić choć część naszych miesięcznych dochodów bez większych wyrzeczeń? Tylko jeżeli rzeczywiście będziemy tego chcieli i dostosujemy się do kilku podstawowych rad na temat oszczędzania. Przede wszystkim warto ustalić cel, na co chcemy przeznaczyć pieniądze, które odłożymy ile ich będziemy potrzebować i jak szybko chcielibyśmy uzbierać daną sumę. Większość Polaków ma znacznie wyższą motywację do odkładania gotówki wiedząc na co ją przeznaczą i wyznaczając sobie konkretny plan. Jeżeli zatem pragniemy wyjechać na wakacje czy kupić nowy komputer możemy powoli lecz sukcesywnie zacząć przeznaczać na to miesięcznie nawet niewielkie kwoty.

Planuj budżet

Nic tak nie pomaga jak zaplanowanie wszystkich wydatków na dany miesiąc jeszcze zanim otrzymamy wynagrodzenie. Jeżeli dokładnie obliczymy koszty rachunków, opłat związanych z jedzeniem i dodatkowo rozrywką będziemy mogli nadwyżkę przelać na konto oszczędnościowe tak by nie korzystać z tych pieniędzy bez ważnego powodu. Dodatkowo aby móc dokładniej określać nasze miesięczne potrzeby możemy zbierać rachunki, paragony z całego miesiąca by móc w kolejnych miesiącach z większą dokładnością planować wszystkie wydatki.

Kupuj tylko to czego potrzebujesz

Wielokrotnie będąc na zakupach poza towarami, które faktycznie są nam niezbędne decydujemy się na artykuły, które zwrócą naszą uwagę lecz niekoniecznie okażą się przydatne. Warto zatem wybierając się do marketu lub zwykłego sklepu zaopatrzyć się w listę zakupów, której będziemy się pilnować i do naszego koszyka nie trafi nic poza tym co faktycznie przyda się w naszym domu. Dodatkowo na zakupy lepiej nie zabierać ze sobą dzieci, które łatwo ulegają manipulacji marketingowej.

Zmniejsz rachunki

Ograniczenie zużycia wody oraz prądu przyniesie nam znaczne korzyści. Wystarczy, że zastanowimy się nad ekologicznym podejściem do użytkowania zasobów, a z całą pewnością znajdą się takie czynności na których moglibyśmy zaoszczędzić np. gasząc światło w pomieszczeniach w których nikt nie przebywa, nie zostawiając w kontakcie ładowarki na całą noc lub korzystając częściej z prysznica niż kąpieli oraz wiele innych.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.